Rower

Na poniższych zdjęciach widać efekt końcowy trzech lat doświadczeń w jeżdżeniu i konstruowaniu pojazdów dwukołowych jednośladowych.
Doświadczenia zaczęły się w roku 2009 kiedy w polskich sklepach, również internetowych, praktycznie nie było żadnego wyboru. Zaczęliśmy więc sami budować rower. W pierwszy dzień rozmontowaliśmy niepotrzebny już wtedy wózek. Codziennie lub co parę dni wyjeżdżała z garażu nowa wersja prototypu będąca wynikiem obserwacji jazdy na wersji poprzedniej. Coś jak prototypownia, warsztat mechaniczny, tor wyścigowy i pilot oblatywacz na stałym etacie.

Jak powinien wyglądać rower (jeździk) dla Małego Dziecka ? – link do artykułu.
Jak powinien wyglądać jeździk? - link do artykułu.

Szybciutko najważniejsze trzy sprawy:

1. Zaczynamy jak najwcześniej czyli na przykład w wieku kiedy Dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać. Raczkowanie mam na myśli oczywiście a nie bieganie. Możemy kupić Dziecku rower w wieku 6 miesięcy i postawić go przy ścianie wśród innych zabawek albo możemy kupić na pierwsze urodziny.
Jak przy każdym aspekcie rozwoju człowieka – nigdy nie jest zbyt późno ale im wcześniej tym lepiej.

2. Rower jest doskonałym narzędziem do ćwiczenia równowagi co jest bezpośrednio związane z rozwojem mózgu i jego funkcjonalności. Pamiętajcie, że Glenn Doman wydziela równowagę jako osobny element rozwoju ruchowego obok tzw. motoryki małej (chwyty, manipulacje palcami, pisanie) i tzw. motoryki dużej (chodzenie, bieganie, granie w piłkę). W naszej części globu nie ma takiego zwyczaju i przy rozwoju ruchowym mówimy tylko o motoryce małej i dużej. Pomińmy ten fakt milczeniem. Doman nie poświęca rowerowi uwagi, koncentruje się na pływaniu i ćwiczeniach gimnastycznych ale jest jedno zdanie w “HOW TO TEACH YOUR BABY TO BE PHYSICALLY SUPERB” (New York 2006), w którym wymienia wśród zabaw dziecięcych uwielbianych przez Dzieci i pracowników w IAHP bieganie, pływanie, gimnastykę, grę w piłkę i właśnie jeżdżenie na rowerze.

Przyczyna braku większego zainteresowania Domana rowerem jest według mnie banalnie prosta. Doman to rozwój Dziecka OD URODZENIA. Zarówno pływanie jak i ćwiczenia gimnastyczne śmiało możemy i powinniśmy stosować od PIERWSZEGO DNIA ŻYCIA a z rowerem tak się chyba nie da.

3. Jazdy na rowerze Dziecko uczy się tak samo jak wszystkiego innego i można z powodzeniem stosować wszystkie zasady wymieniane przez Glenna Domana przy nauce czytania i przez Shinichi Suzuki przy nauce gry na instrumencie. Szacunek, krótkie sesje, zadowolenie Dziecka i Rodzica jako nadrzędna zasada i tak dalej.

Rower Jeździk Baby Zero dla Rocznego Dziecka

Rower Jeździk Baby Zero


Rower jeździk BabyOne dla Dwulatka

Rower jeździk BabyOne


Rower Jeździk Baby Tu dla Zawodowca

Rower Jeździk Baby Tu


Prototypownia Rowerowo Jeździkowa

PrototypowniaPomijając takie szczegóły jak brak konieczności trzymania się barierki w autobusie, co dla większości Rodziców jest trudne nawet do wyobrażenia, tak wygląda bezpośredni efekt końcowy: